www.bergfahrer.eu

 

ÚVOD AKTUALITY FOTOGALERIE KONTAKT    
     
MÉ VÝJEZDY
 
 

 

 

 
 

10.02.2014
Passo
dello Stelvio opět na programu Gira.

Loňské přívaly sněhu donutily organizátory Gira zrušit fanoušky velmi očekávanou etapu s výjezdem na Passo dello Stelvio do výše 2757m.n.m.. Proto letos opět tato náročná etapa byla do programu organizátory zařazena a proběhne jako 16. etapa v úterý 27.května. Etapa začíná v Ponte di Legno. Na rozdýchání cyklisté vyjedou na Passo di Gavia do výše 2618m. Po sjezdu do Bormia je čeká výjezd na 3. nejvyšší vyasfaltovaný průsmyk v Alpách a 4.v Evropě na Passo dello Stelvio do výše 2757m.n.m . Zažil jsem předloňský výjezd při Giru do tohoto průsmyku a opět chci být u toho! Letos na Stelviu nebude etapa končit jako předloni, ale po Stelviu ještě cyklisté sjedou do Prata a Schlanders v údolí řeky Adige a vyšlapou do cíle ve výši 2059m.n.m. do údolí Val Martello. To ale nic neubírá na zážitku, který nás na Stelviu čeká. Pokud jste nikdy na vlastní oči Giro di Italia neviděli, na nic nečekejte a do Itálie se rozjeďte. Od našich hranic to není nijak daleko a ten zážitek, kdy se na 22 kilometrech výjezdu z Bormia do průsmyku sejde asi 1 milion fanoušků cyklistiky, bude stát za to. Já na Stelvio pojedu opět jako předloni ze švýcarské strany, což se nám tehdy docela vyplatilo a doporučuji tuto variantu i vám. Vyrazili jsme den předem a ubytovali se ve švýcarské vesnici Müstair, kde se nalézá jeden z nejstarších románských klášterů Evropy založený Karlem Velikým. Ráno přes St. Mariu a nejvyšší švýcarský vyasfaltovaný průsmyk Umbrailpass 2501m.n.m. jsme dorazili 200 výškových metrů pod Passo dello Stelvio, kde přes značný počet cyklistických nadšenců nebyl problém vybrat si místo na trati s velice dobrým rozhledem, takže jsme viděli závodníky přijíždět od Bormia minimálně 10minut před tím, než dorazili k nám. Letos zvolíme variantu stejnou. Po projetí závodu se zajedeme ještě podívat na vojenské opevnění z doby 1.světové války na Bocchetta di Forcolla ve výši 2736m.n.m. Jedná se o opevnění italských dělostřelců na horském hřebeni, ze kterého bránili rakouským vojskům překročit Passo dello Stelvio a postupovat do Itálie směrem na Bormio. Na toto zajímavé místo se dostaneme poměrně jednoduše, před hranicí Itálie - Švýcarsko odbočíme doprava na polní cestu a za mírného stoupání, ale prakticky po vrstevnici vyjedeme během 20 min k opevnění. Nezbývá než doufat, že 2 dny před etapou nenapadne metr sněhu jako loni. Na konci dne nás čeká jeden z nejkrásnějších alpských sjezdů, což sjezd z Umbrailpassu do St. Marie jednoznačně je, ani na chvíli vám nedá vydechnout, v zatáčkách můžete předjíždět na kole bavoráky, jelikož v serpentinách budete jednoznačně rychlejší.

Po 3 letech se opět do programu Gira vrací výjezd na Monte Zoncolan! Vítejte v Pekle!

Po třech letech se opět na program Gira vrací v předposlední den závodu v sobotu 31.května ve 20. etapě cílový výjezd na Monte Zoncolan. Na tomto brutálním výjezdu dlouhém jen 10 kilometrů, ale s převýšením 1200m v roce 2011 potvrdil své celkové vítězství Alberto Contador, etapu tehdy vyhrál jeho krajan Igor Anton. Jde o jeden z nejstrašnějších kopců v Alpách vůbec. Průměrné stoupání 12% s nejprudšími partiemi 22% opět prověří všechny jezdce. Statisíce Italů podél trati zřejmě vytvoří fantastickou atmosféru, jako vždy při tomto výjezdu. Na rozdíl od výjezdu na Passo dello Stelvio, kde je pro všechny fanoušky místa dost, zde doporučuji vyjet na kopec včas, protože bude určitě dost narváno, moc místa zde fakt není. Parkování v Ovaru zřejmě nebude možné.

 

12.02.2013
Giro je opět tady i s nejnáročnějším výjezdem na Passo dello Stelvio!!!

Letos stejně jako loni čeká cyklisty na závodě Giro ď Italia jedna z nejtěžších zkoušek, a tím je výjezd na 3.nejvyšší vyasfaltovaný alpský průsmyk na Passo dello Stelvio do výše 2757m.n.m.. A opět mnozí z nás, horských jezdců, budeme u toho! Všem těm z vás, co jezdíte rádi na kole, mohu tento fantastický spektákl směle doporučit. Fandit opravdovým cyklistickým hrdinům s dalšími nadšenci, především frenetickými Italy, kterých se stejně jako loni na výjezdu do průsmyku z Bormia na 22 kilometrech sejde asi 1 milion, bude stát za to. Na rozdíl od loňského ročníku, kdy byl výjezd do průsmyku zakončením předposlední etapy, je letošní výjezd vřazen o den dříve a je uprostřed 19.etapy. Než závodníci začnou stoupat na Stelvio, budou mít již za sebou výjezd na Passo Gavia do výše 2621m.n.m. Loni jsme s kamarádem zvolili cestu na Stelvio ze švýcarské strany, což se nám docela vyplatilo a doporučuji ji i vám. Vyrazili jsme den předem a ubytovali se ve švýcarské vesnici Müstair, kde se nalézá jeden z nejstarších románských klášterů Evropy založený Karlem Velikým. Ráno přes St. Mariu a nejvyšší švýcarský asfaltový průsmyk Umbrailpass 2501m.n.m. jsme dorazili 200 výškových metrů pod Passo dello Stelvio, kde přes značný počet cyklistických nadšenců nebyl problém vybrat si místo na trati s velice dobrým rozhledem, takže jsme viděli závodníky přijíždět od Bormia minimálně 10minut před tím, než dorazili k nám. Letos zvolíme variantu stejnou s tím rozdílem, že nebudeme už tolik hodin čekat na závodníky, ale zajedeme se ještě před závodem podívat na vojenské opevnění z doby 1.světové války na Bocchetta do Forcolla ve výši 2736m.n.m. Jedná se o opevnění italských dělostřelců na horském hřebeni, ze kterého bránili rakouským vojskům překročit Passo dello Stelvio a postupovat do Itálie směrem na Bormio. Na toto zajímavé místo se dostaneme poměrně jednoduše, hned za hranicí Švýcarsko – Itálie odbočíme doprava na polní cestu a za mírného stoupání, ale prakticky po vrstevnici vyjedeme během půlhodiny k opevnění. Tudíž i s vrcholovými fotografiemi nám tato odbočka od místa závodu zabere tak hodinku. Nezbývá než doufat, že týden před závodem nenapadne metr sněhu jako loni, kdy tento výlet k opevnění byl zapadán sněhem. Po průjezdu závodu nás čeká jeden z nejkrásnějších alpských sjezdů, což sjezd z Umbrailpassu do St. Marie jednoznačně je, ani na chvíli vám nedá vydechnout, v zatáčkách můžete předjíždět na kole bavoráky, jelikož v serpentinách budete jednoznačně rychlejší. Věřím, že na Stelviu a koneckonců celý den zažijete mnoho zajímavých okamžiků, na které budete vzpomínat, jako my loni.


Proto tedy vzhůru na Passo dello Stelvio! Giro ď Italia na nás čeká!
 
 

  
 

    
 

 Copyright © 2012-2024, www.bergfahrer.eu
Všechna práva vyhrazena.

WWW.BERGFAHRER.EU

TOPlist