www.bergfahrer.eu

 

ÚVOD AKTUALITY FOTOGALERIE KONTAKT    
     
MÉ VÝJEZDY
 
 

 

 

 
 

Mals

Mals 1050m - Burgusio 1215m - Watles 1750m

Náš brzký jarní výjezd jsme začali na nádraží v Mals, tedy ještě 100m pod oficiální nadmořskou výškou městečka. Náš výlet jsme podnikli na konci března, jako první výjezd po zimě a podle toho také náš sportovní výkon vypadal! Tento pohodový výjezd délky 12km, který by nám za normálních okolností nezabral určitě více než 1,5 hodiny vyhlídkovým tempem, jsme na hranici srdečního kolapsu a dušnosti jeli neuvěřitelné 3 hodiny! Pravda, v těch 3 hodinách je i nákup v obchodě, zastávky na fotografování atd., ale stejně se za svůj výkon stydíme. Naprostá ostuda! Nadváha nás obou účastníků a atrofie svalstva dolních končetin po zimě si vybrala svou daň. Už jen těch 100m převýšení od nádraží do městečka nám dalo zabrat. Do obce Schleis jsme si na 2 km po vrstevnici odpočinuli, ale po napojení se na cyklostezku Reschenpass-Merano začalo naše martyrium se stoupáním až 15% za obcí vrcholící na kraji Burgusia pod hradem Fürstenburg stoupáním 24%, které naštěstí nebylo delší než pár metrů. V obci Burgusio začíná vlastní vrcholový výjezd o délce 6,5km napojením cyklostezky na hlavní silnici odbočením doleva. Jde o příjemný výjezd, který si určitě užijete, pokud tedy nejste lazaři jako my. Největší sklon vás čeká už na začátku a to 13%, poté se již za krásných výhledů na okolní hory sunete serpentinami stoupáním mezi 8-12% nejčastěji 9-10%. Jedinou nevýhodou je více automobilů, které budete potkávat. Přesto, že jde o slepě končící silnici, vyjíždíte do turisticky atraktivní lokality, kam míří spousty turistů. My se míjeli s lyžaři mířícími do malého zimního střediska Watles, což byl i náš cíl. Zde jsme jako 2 exoti dorazili na kolech, zatímco všude kolem nás pobíhali lyžaři v přeskáčích. Výhledy od restaurace u dolní stanice sedačkové lanovky jsou fantastické a stojí za tu námahu. Tímto výjezdem přes všechna utrpení fyzické povahy jsme si splnili sen, zažít probouzející se jarní Alpy s vrcholy hustě pokrytými sněhem a údolími s rašící travou.

Tento výjezd jsme absolvovali bydlíce v Meranu. Ráno jsme vyrazili do Mals vlakem, cesta je to velice pěkná s nádhernými výhledy na celé údolí Vinschgau. Trvá 1 hodinu 20min. Vlaky z Merana do Mals mezi 8-11 hodinou jezdí ve 20 minutovém taktu, takže ani nemusíte studovat jízdní řád, vlaku se vždy brzy dočkáte. Jízdenka je buď zdarma (platíte jen 3,5 euro za kolo), pokud od ubytovatelů v Meranu obdržíte ubytovací orazítkovanou kartičku. Anebo jen za 3,5 euro na osobu, pokud vám opomenou na kartičku potvrdit platnost kartičky, jako se to stalo nám. Ale i s plnou taxou 14 euro se vším všudy pro 2 osoby se cesta dala finančně snést.

Sjezd z Watles do Burgusia nám trval jen 5minut. Zde jsme se napojili na cyklostezku Reschepass-Merano a zahájili fantastický sjezd údolím Vinschgau do Merana. Jde o lahůdku pro pohodové cyklisty, co nehledají krpály, které by zdolávali, ale chtějí si užívat v klidu a bez větší námahy nádherných panoramat. Až na pár písečkových úseků jde vesměs o nádhernou asfaltovou cyklostezku vedoucí podél řeky Adige kolem nekonečných sadů jabloní. Cyklostezka je dosti rovinatá, více padá jen nahoře u Burgusia a pak až na konci těsně před Meranem. Dokonce jsme z tachometru zjistili, že jsme během této 64km dlouhé cesty nastoupali 100m! Kombinace s vlakem dělá z této cyklotrasy dokonalou vábničku pro cyklotoulky se ženami, které při jejich vyčerpání můžete kdykoliv zahnat i s kolem na nádraží a vrátit se společně do hotelu vlakem a neriskujete rozvod, rozchod či jinou partnerskou roztržku. Všichni moc dobře známe reakce cyklistikou znavených žen.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Restaurace v Burgusiu.
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Restaurace u dolní sedačkové lanovky ve středisku Watles.
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

2
 
    VÝBAVA

Silniční koloMals

Mals 1050m - Burgusio 1215m - Reschenpass 1507m

Z tohoto malebného městečka se vydáte po vyasfaltované cyklostezce do obce Schleis. Stezka probíhá po vrstevnici vedle silnice. Obec Schleis je vzdálena od náměstí v Mals jen 2km. V obci Schleis se držíte striktně cyklostezky ve směru Burgusio a Reschensee. Jde o nádhernou vyasfaltovanou cyklostezku patřící po páteřní cyklostezky podél řeky Adige. Hned za obcí Schleis vás čeká první prudší stoupání se sklonem 15%, které je dlouhé jen několik desítek metrů. Jinak se po cyklostezce pohybujete ve sklonu 7-13%. Další prudší výjezd dlouhý asi 150m vás čeká na kraji Burgusia pod hradem Fürstenburg. Tentokráte vás prověří 19% stoupání. Propletete se městečkem Burgusio, stále se držíte na cyklostezce směr Reschensee. Stoupáte trvale se sklonem mezi 7-13%, jedete chvíli po rovině podél jezera Haidersee. Za obcí St. Valentin vystoupáte ve sklonu 12% na hráz jezera Reschensee. Vydáte se po východním břehu, dále prakticky po rovině objíždíte toto 6km dlouhé jezero. V obci Graun vidíte vystupovat z vody legendární věž zatopeného kostela. Výjezd zakončíte buď v obci Reschia, či skutečně vyšlapete až na průsmyk Reschenpass. Jedná se jen o vyvýšeninu na louce na vyasfaltované cyklostezce ve směru Nauders asi 400m za obcí Reschia. Celkem ujedete 18km a překonáte příjemně převýšení 500m. Další možností, jak se po asfaltě dostat z Mals na Reschenpass, je jet po hlavní silnici ve směru na Nauders, to ale vzhledem k velice silnému provozu na této hlavní silnici se spoustou kamionů opravdu nedoporučuji. Cyklostezka je skvělá, není třeba jet po hlavní silnici.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

Restaurace v Burgusiu, St. Valentinu.
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

Restaurace v obci Reschia.
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

1
 
    VÝBAVA

Silniční kolo  
 

    
 

 Copyright © 2012-2024, www.bergfahrer.eu
Všechna práva vyhrazena.

WWW.BERGFAHRER.EU

TOPlist