www.bergfahrer.eu

 

ÚVOD AKTUALITY FOTOGALERIE KONTAKT    
     
MÉ VÝJEZDY
 
 

 

 

 
 

Gaschurn

Gaschurn 979m - Bielerhöhe 2037m

Ve vesnici se napojíte na asfaltovou cyklostezku vedoucí podél potoka Ill ve směru na Partenen. Tento směr je dobře značen. Asi uprostřed vesnice stezka končí a vy dále chvíli pokračujete po hlavní silnici podle ukazatelů, abyste se záhy opět napojili na asfaltovou cyklostezku vedoucí podél hlavní silnice, která dále pokračuje k přehradě sloužící jako přečerpávací rezervoár vodního díla Silvretta. K přehradě se vydrápete krátkým stoupáním 10%, objedete přehradu a po mírném sjezdu se za tunelem pro auta už definitivně napojíte na hlavní silnici Silvretta Hochalpenstrasse. Zde začínáte stoupat ve sklonu 3%, abyste u mýtné brány dosáhli 5%, a za mýtnou branou se již vnoříte do klasických alpských serpentin, které vás ve sklonu 8-11% vytáhnou až k jezeru Vermuntstausee do výše 1743m. Během této pasáže se vám postupně začínají otevírat výhledy na okolní hory, především na hřeben Valschvielkamm a mohutné hory Grosses Seehorn a Grosslitzner. Chvíli si odpočinete po rovině kolem jezera a poté již opět ve sklonu 9-11% stoupáte po panoramatické alpské silnici. Po dosažení nadmořské výšky 1980m si opět odpočinete po kilometrové rovince, abyste půlkilometrovým vrcholovým stoupáním ve sklonu 11% dosáhli průsmyku Bielerhöhe ve výši 2037m s přehradou Silvretta Stausee. Zde se vám otevřou opět krásné výhledy na okolní hory, především ale na hraniční vrch Piz Buin jehož severní stěnu pokrývají ledovce. V průsmyku je vícero možností se občerstvit. Celkově se jedná o celkem nenáročný výjezd v příjemném sklonu silnice. Jediným mínusem je silný automobilový provoz, který se dá srovnat snad jen se Stelviem. Výjezd je dlouhý přesně 20km a překonáte na něm převýšení 1070m.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

není, jen voda z potůčků
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

několik restaurací v průsmyku
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

2
 
    VÝBAVA

Silniční koloGaschurn

Gaschurn 979m - Bielerhöhe 2037m – Wiesbadener Hütte 2443m

K Bielerhöhe je to stejná cesta, jakou popisuje výjezd pro silničáře. Průsmykovou přehradu objedete po šotolinové cestě zleva. Po okružní hrubé šotolinové cestě sloužící jako okružní cesta pro nordic walking se za neustálého proplétání mezi chodci přesunete na jižní stranu jezera, kde ihned po odbočce k chatě zmizí davy lidí a jste přivítáni 13% krpálem, který se vždy po několika desítkách metrů periodicky opakuje. Posléze se pohybujete asi půl kilometru po mírně zvlněném terénu, který je zakončen vzhůru mířícím prudkým krpálem, kdy náhle máte na tachometru stoupání 18% ani nevíte jak. Poslední 2 kilometry jsou skutečným smrtícím krpálem, kdy vás čekají 3 katarakty, kde se sklon vždy na několika desítkách metrů změní na 24%. Musím se přiznat, že vzhledem ke sklonu a terénu jsem začal tlačit kolo od prvního kataraktu. Opravdu nemělo cenu se trápit. Podle toho, jak jsem sledoval cyklisty jedoucí za mnou, všichni slézali z kol úplně na stejném místě jako já. Nikdo ten brutál nahoru nevyjel. Tohle je opravdu pasáž, kterou by vyjelo jen pár lidí na světě. Já k nim rozhodně nepatřím. Každopádně před chatou Wiesbadener Hütte se vám otevírají nádherné výhledy do ledovcového království majestátního hraničního štítu Piz Buin. Oběd na terase chaty s výhledy na ledovce Vermuntgletscher a Ochsentaler Gletscher za tu námahu opravdu stál. Na své cestě jsem ujel 37,4km a nastoupal 1520m. Sjezd dolů je opravdu náročný a není radno si kolo nechávat na vrcholových 2 kilometrech moc rozjíždět, jinak vše může skončit katastrofou. Otravný je kvůli velkému množství pěších turistů opět objezd jezera, kdy je třeba jet velmi pomalu a dávat pozor na chodce.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

několik restaurací v průsmyku Bielerhöhe
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

3
 
    VÝBAVA

Horské koloGaschurn

Gaschurn 979m – Stausee Kops 1822m

Pojeďte se mnou na jeden zapomenutý horský alpský klenot! Jednoznačně jde o jeden z nejúžasnějších alpských asfaltových výjezdů, o kterém mnoho cyklistů vůbec neví. Cyklistickou nádheru tomuto výjezdu dává ostrý sklon celé cesty s nádhernými rychle se střídajícími horskými serpentinami. Dále je velkým plusem to, že je na tuhle úzkou asfaltku zakázán vjezd osobním automobilům, takže se na celém stoupání pohybujete prakticky jen vy sami. No a samozřejmě ta hlavní věc dělající tento výjezd tak úžasným, jsou nádherné alpské scenérie, které se před vámi otevírají. Ale popořadě. Nejdříve z Gaschurnu vyjedete po asfaltové cyklostezce k mýtné bráně na Silvretta Hochalpenstrasse. Hned ve druhém prudkém vracáku této vyhlídkové silnice odbočíte do lesa vlevo. Ihned na vás čeká stoupání ve sklonu 15%. To záhy povolí a vy se pohybujete trvale se sklonu 12-14%. Těsně před horskou loukou Ausserganifer ve výši 1447m se na chvíli silnice zpříkří na 16%. Ale na horské louce se prakticky narovná a vy si asi 1 km odpočinete pohodovým výjezdem podél potoka Zeinisbach ve sklonu 1-2%, kdy sledujete před sebou mohutně se před vámi vypínající hráz vodního díla Kops. Na konci horské louky se opět vnoříte do lesa a ihned začínáte opět stoupat v rychle se střídajících serpentinách ve sklonu 12-15%. Na asi 3 místech se silnice na krátký čas zpříkří na 16%. Minete odbočku k Heilbronner Hütte a už jen 3 zatáčky a jste na břehu vodního díla Kops-Stausee. Celkem jste z Gaschurnu ujeli 14km a nastoupali 870m. Po odpočinku a občerstvení u přehrady vás pak čeká jeden z nejkrásnějších horských sjezdů, jaké jsem kdy zažil. Rychlé střídání ostrých zatáček a nikde žádná otravná auta. Opravdová sjezdařská paráda.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

není, jen voda z potůčků
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

restaurace na břehu vodního díla
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

2
 
    VÝBAVA

Silniční koloGaschurn

Gaschurn 979m – Stausee Kops 1822m - Heilbronner Hütte 2320m

Začátek je společný s výjezdem k vodnímu dílu Kops-Stausee. Od této přehrady je to k chatě jen 7,3km. Nejdříve se musíte od přehrady vrátit po asfaltce o 600m dolů cestou, po které jste k přehradě přijeli. Od rozcestí začíná vlastní již šotolinový výjezd. Nejdříve stoupáte ve sklonu 11-12%, který jen na jednom místě se zpříkří na 13% a brzy dosáhnete salaše Verbellaalpe ve výši 1938m. Od ní stoupáte svahem ve sklonu 11-14% až k rozcestí na Gibaualpe ve výši 2080m. Poté si chvíli odpočinete jízdou jen ve stoupání 1-2% podél potoka Verbellabach. Cesta se postupně takovými houpáky zpříkřuje až místy k 13% až dosáhnete místa přímo pod chatou Heilbronner Hütte, kterou vidíte trůnit přímo nad sebou. Nyní vás čeká naprosté peklo, kdy sice máte před sebou jen posledních 600m cesty dokonce na silnici zpevněné hrubým asfaltem, ale ve smrtícím trvalém krpálu 24%, který dokonce v jednom místě na několika metrech dosáhne i 26%! Přiznám se, že vyjet tuto královskou horskou pasáž, na to jsem již fakt fyzicky neměl a tlačil jsem potupně kolo k chatě. Z chaty nijak dechberoucí výhledy do okolí nejsou. Tento nedostatek, ale naprosto nahradí výborné kuchařské umění obsluhy chaty. Na cestě z Gaschurnu najedete 21,4km a nastoupáte rovných 1400m.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

restaurace u vodního díla Kops-Stausee
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

3
 
    VÝBAVA

Horské koloGaschurn

Gaschurn 979m – Obere Garnerertal 1964m

Vyšlápněte si pravý nefalšovaný smrtící krpál! Ale popořádku. Nejdříve vyjedete z Gaschurnu na hlavní silnici ve směru na Silvrettu. Poté co minete odbočku k lanovce na Nova Stoba minete po chvíli i velké parkoviště k této lanovce, které se rozprostírá po obou stranách hlavní silnice. Za parkovištěm odbočíte na nenápadnou užší asfaltovou silnici vpravo a začínáte stoupat ve sklonu 2-3%, který se asi po půl kilometru začíná příkřit na 8% a těsně před vjezdem do lesa dosáhne 12%. Vjezdem do lesa končí asfalt a začíná šotolina. Zároveň i dále rychle narůstá sklon silnice, který se dlouho drží na 16%, aby v prvním vracáku dosáhl 18%. V tomto hrozném sklonu pak stoupáte dále. Stále se sklon drží mezi 15-18%, několikrát silnice dosáhne i 19%. Celá tahle hrůza trvá neuvěřitelné 4kilometry! Až ve výšce 1400m u osady Ganeumeisäss se silnice zmírní na 10% a posléze i chvíli odpočíváte při 5%, abyste za osadou opět vjeli do šotolinových serpentin se sklonem 11-16%. Po vyjetí z lesa a přejetí po mostě přes potok Gamerabach se před vámi otevře okouzlující alpské údolí plné krav a šťavnatých luk a vy šotolinovou cestou odpočíváte ve sklonu 1-2% asi 1km. Jediným problémem jsou velká stáda krav a býků, které se pasou kolem cesty a chodí přímo po cestě a dost výhružně na vás civí. Pod salaší Gameraalpe opět silnice nabere větší sklon a vy stoupáte ve sklonu 11-13%. Těsně pod koncem celé cesty, kdy přejedete po můstku potok, na vás čeká závěrečný krpál dlouhý asi 200 metrů se sklonem 16%. Přijíždíte na nejvyšší bod cesty, která končí u nákladní lanovky k chatě Tübinger Hütte. K této chatě pak pokračuje nerovná kamenitá turistická cesta, ale mě se tahat kolo po téhle hrůze s převýšením 230m opravdu nechtělo, takže nejvyšším bodem tohoto mého výjezdu byla jen ta nákladní lanovka k chatě.
 
   UBYTOVÁNÍ
 
   OBČERSTVENÍ NA CESTĚ

není
 
   OBČERSTVENÍ NA VRCHOLU

salaš Garneraalpe v 1675m kousek pod vrcholem cesty
 
   FYZICKÁ NÁROČNOST

3
 
    VÝBAVA

Horské kolo  
 

    
 

 Copyright © 2012-2024, www.bergfahrer.eu
Všechna práva vyhrazena.

WWW.BERGFAHRER.EU

TOPlist